IV Warsztat Pracy Infobrokera – podsumowanie

Stowarzyszenie Profesjonalistów Informacji we współpracy z Instytutem Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego już po raz czwarty zorganizowało konferencję pod nazwą Warsztat Pracy Infobrokera.

Konferencja to jedyne w kraju branżowe spotkanie, w którym biorą udział praktycy i pasjonaci pracy z informacją. Można na niej spotkać infobrokerów, researcherów, analityków rynku, wywiadowców gospodarczych, detektywów, naukowców, specjalistów informacji, a także copywriterów, prawników oraz inne osoby pracujące z informacją na co dzień. WPI trwał w tym roku dwa dni – spotkaliśmy się 28 i 29 maja. Pierwszego dnia na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ w Krakowie odbyła się konferencja, a dnia drugiego uczestnicy mogli wziąć udziału w praktycznych warsztatach prowadzonych przez ekspertów, zawodowo zajmujących się pracą z różnego rodzaju informacją i danymi. W konferencji i warsztatach wzięło razem udział niemal 250 osób.

Konferencję otworzyli: Patrycja Hrabiec-Hojda – Prezes Stowarzyszenia Profesjonalistów Informacji i dr hab. Prof. UJ Remigiusz Sapa – Dyrektor IINiB UJ, którzy przywitali zebranych gości, podziękowali wszystkim za współpracę przy organizacji konferencji i wprowadzili w jej tematykę, wyrażając zadowolenie, że udaje się łączyć różne środowiska zajmujące się informacją.

Wykład otwierający wygłosiła dr hab. prof. UJ Magdalena Szpunar z Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ. Podczas wykładu „Sieć ukryta a sieć widzialna. O zasobach www nieindeksowanych przez wyszukiwarki” opowiedziała o danych ukrytych w deep web i wyjaśniła, w jaki sposób działają ogólnodostępne wyszukiwarki. Stwierdziła też, że internauci zazwyczaj kierują się zasadą najmniejszego wysiłku, by szybko dotrzeć do potrzebnych treści, przez co nie sięgają głębiej, do bogatych zasobów sieci, a zadowalają się tylko tym, co pokazuje im wyszukiwarka.

Konferencja jak co roku została podzielona na trzy panele tematyczne: źródła informacji, narzędzia i aplikacje oraz techniki pracy.

Panel poświęcony źródłom informacji rozpoczął Michał Marek z Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji. Podczas prezentacji „Czym są bańki informacyjne i czy stanowią zagrożenie” – zdefiniował czym bańki informacyjne są oraz na przykładach rosyjskiej propagandy pokazał, w jaki sposób można manipulować informacją. Piotr Sitniewski z Fundacji JAWNOSC.PL wystąpił z tematem „Informacja publiczna oraz informacja sektora publicznego – praktyczna analiza obu pojęć”. Wskazał czym różni się informacja publiczna od Informacji Sektora Publicznego. Zwrócił też uwagę na różnice, jakie występują między ustawą o dostępie do informacji publicznej, a ustawą o ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego. Dr inż. Agnieszka Gryszczyńska z Katedry Prawa Informatycznego, UKSW zaprezentowała temat „Anonimowe sieci dystrybucji informacji na przykładzie sieci TOR” – zapoznała uczestników z definicją i sposobem działania sieci TOR.

Panel o narzędziach i aplikacjach rozpoczął dr inż. Jacek Willecki z Biblioteki Politechniki Poznańskiej z tematem „Projekty bibliotek akademickich jako platformy wywiadu badawczego” – opowiedział o źródłach finansowania projektów bibliotek akademickich, zaprezentował budżety możliwe do pozyskania z poszczególnych źródeł oraz wskazał, na jakie przykładowe projekty można pozyskać środki. Łukasz Nowak z Transparent Data wystąpił z prezentacją „Informacja gospodarcza a open data – obecne bariery technologiczne i nietechnologiczne”. Opowiedział o ogólnodostępnych źródłach informacji gospodarczej, jakości danych, które zawierają i o sposobach ich wykorzystania. Zwrócił uwagę m.in. na: zaporowe koszty wytworzenia i dostępów, ograniczony dostęp do danych i meta danych, brak standardów licencyjnych, niechęć do dzielenia się danymi, niedostosowanie infrastruktury danych i systemów IT. Filip Graliński i Karol Świetlik z  PPJ – Polskiej Pracowni Językoznawczej wystąpili z prelekcją „Szukając pani S***k*n*us, czyli jak łączyć kompetencje informatyczne i researcherskie (i sięgać, gdzie Google nie sięga)” – opowiedzieli o metodach na wyszukiwanie informacji i zaprezentowali wyszukiwarkę odkrywka.pl służącą do wyszukiwania trudnych językowo researchów. Jakub Płodzich z Ministerstwa Cyfryzacji opowiedział o pracach Rządu nad dopasowaniem przepisów RODO do polskiego systemu prawnego.

Panel dotyczący technik pracy rozpoczął Marcin Preś ze Stowarzyszenia Profesjonalistów Informacji. Podczas prezentacji „Bezdroża internetu – czy pieniądze leżą na ulicy (w internecie)? Wykorzystanie wywiadu jawnoźródłowego jako narzędzia wspomagającego dochodzenie należności” zapoznał uczestników z wynikami swojej pracy i pokazał jak w praktyczny sposób odnaleźć poszukiwanego przez nas przedsiębiorcę lub kontrahenta. Sławomir Głaz z SEFO zaprezentował temat „RODO – Jak skutecznie wypełnić obowiązek informacyjny i uniknąć kary” czyli przybliżył informacje, w jaki sposób wypełnić obowiązek informacyjny oraz przestrzegać przepisów, by uniknąć kary. Joanna Dukalska-Hermut z Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UŚ z prezentacją „Obraz biznesu – wizualna prezentacja danych” pokazała możliwości prezentowania danych i informacji za pomocą grafik i infografik. Ppłk Adam Włoczewski z Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego im. gen. broni Władysława Andersa wystąpił z tematem „Działania informacyjne w środowisku międzynarodowym, na podstawie udziału w operacji ISAF w Afganistanie”. Opowiedział, jakie działania informacyjne i dezinformacyjne prowadzą przedstawiciele polskich sił zbrojnych w kraju, a jakie poza granicami.

Warsztaty podczas IV WPI prowadzili: dr inż. Jacek Willecki z Biblioteki Politechniki Poznańskiej, Gabriela Flis z Humeo Recruitment, dr Paloma Korycińska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. prof. UJ Magdalena Szpunar, Wojciech Kretkowski z  Transparent Data, Dominik Włoch z Unamo, Daniel Macyszyn z Fundacji ePaństwo.

0 odpowiedzi

Zostaw wiadomość

Chcesz dołączyć do dyskusji?
Czuj się swobodnie aby zostawić wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *